Jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa. Uprawnienia Skarbu Państwa wykonywał w 2023 roku Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
ZARZĄDZANIEZasady zarządzania – ład korporacyjny i kultura organizacyjna
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie (PSE) są jednoosobową spółką Skarbu Państwa, pełniącą od 1 lipca 2004 roku funkcję jedynego operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego (OSP) na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Wyznaczenie PSE na operatora systemu przesyłowego rozdzieliło działalność przesyłową i krajowy obrót energią elektryczną na dwa niezależne obszary. Mija właśnie 20 lat pełnienia tej funkcji i realizacji misji, jaką jest bilansowanie krajowego systemu elektroenergetycznego i zapewnienie jego niezawodnej pracy.
Statutowym celem działania PSE jest świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej oraz zapewnienie bezpiecznej i ekonomicznej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE) oraz zapewnienie współdziałania tego systemu z innymi systemami elektroenergetycznymi, z którymi jest połączony. Zakres naszych obowiązków jest ściśle określony, a działalność jest prowadzona na podstawie koncesji.
Władze spółki
Rada Nadzorcza
Skład osobowy Rady Nadzorczej na dzień sporządzenia publikacji:
- Jakub Trojgo - Przewodnicząca RN,
- Paulina Mielcarek - Członek RN,
- Ksenia Ludwiniak - Członek RN,
- Aleksandra Sieczkowska – Pachelska – Członek RN.
Komitety RN
Rada Nadzorcza PSE (RN) może, w celu uzyskania wsparcia w wykonywaniu zadań nadzorczych, powoływać spośród swoich członków komitety. Obecnie w RN PSE funkcjonują trzy komitety: audytu, inwestycji oraz ds. strategii.
Komitet Audytu (KA) składa się co najmniej z trzech członków powoływanych przez RN na okres jej kadencji spośród jej członków. KA wspiera RN w szczególności w nadzorze nad:
- wdrażaniem i kontrolą procesów sprawozdawczości finansowej w spółce oraz jej grupie kapitałowej,
- funkcjonowaniem systemów kontroli wewnętrznej w spółce,
- funkcjonowaniem systemów identyfikacji oraz zarządzania ryzkiem,
- niezależnością wewnętrznych i zewnętrznych audytorów,
- relacjami spółki z jednostkami powiązanymi w rozumieniu ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości.
Komitet ds. Inwestycji (KI) składa się co najmniej z trzech członków powoływanych przez Radę Nadzorczą na okres jej kadencji spośród członków Rady. Wspiera on RN w szczególności w nadzorze nad:
- realizacją planu zamierzeń inwestycyjnych spółki,
- planowaniem rozwoju sieci przesyłowej.
Komitet ds. Strategii (KS) składa się co najmniej z trzech członków powoływanych przez Radę Nadzorczą na okres jej kadencji spośród jej członków. KS wspiera RN w zakresie:
- monitorowania realizacji Strategii Spółki i Grupy Kapitałowej PSE przez jednostki PSE S.A.,
- opiniowania projektów zmian Strategii,
- analizy realizacji bieżących celów zarządczych KPI oraz propozycji KPI na kolejny.
Zarząd
Członków Zarządu powołuje na 3-letnią kadencję WZ albo RN. Obecnie Zarząd składa się z 4 członków.
Skład osobowy Zarządu na dzień sporządzenia publikacji:
- Grzegorz Onichimowski – Prezes Zarządu
- Tomasz Sikorski - Wiceprezes Zarządu
- Włodzimierz Mucha - Wiceprezes Zarządu
- Andrzej Zienkiewicz - Wiceprezes Zarządu
Kwalifikacje oraz tryb powoływania członków Zarządu są regulowane przepisami prawa, postanowieniami Statutu oraz wytycznymi właściciela. Zgodnie ze Statutem Członkiem Zarządu może być osoba posiadająca łącznie:
- wykształcenie wyższe lub wykształcenie wyższe uzyskane za granicą uznane w Rzeczypospolitej Polskiej,
- co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek,
- co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własnych rachunek.
Członek Zarządu musi także spełniać wszelkie wymogi określone w przepisach odrębnych i nie może naruszać ograniczeń lub zakazów zajmowania stanowiska członka organu zarządzającego w spółkach handlowych. Kandydaci na członków Zarządu składają organowi powołującemu Zarząd stosowne oświadczenia o pełnionych funkcjach, posiadanych akcjach, udziałach i innych tytułach uczestnictwa w podmiotach gospodarczych.
W składzie Zarządu muszą także znaleźć się osoby z doświadczeniem w sektorze elektroenergetycznym (co najmniej 5-letni staż pracy) – w przypadku Zarządu 5-osobowego przynajmniej 2 osoby, a w przypadku Zarządu 4-osobowego 1 osoba.
Zarząd, wskazując zakres uprawnień i odpowiedzialności, powołał komitety do prowadzenia regularnego nadzoru i koordynacji działań w obszarach o szczególnym znaczeniu dla spółki. Komitety jako organy opiniująco-doradczo-decyzyjne wspomagają Zarząd w określonych obszarach i rekomendują zmiany w portfelu projektów PSE S.A. Zgodnie z regulaminami, rozstrzygnięcia spraw komitetów mogą być podejmowane w formie uchwały i decyzji określonej w protokole. Komitety dla spraw przekraczających ich uprawnienia występują o rozstrzygnięcie do Członków Zarządu, Zarządu lub innych organów spółki, gdy jest to konieczne. Co pół roku przygotowywany jest dla wszystkich członków Zarządu raport z działalności komitetów, zawierający również informacje o podjętych uchwałach i tematach skierowanych do analizy Zarządu lub RN. W 2023 r. komitety łącznie rozpatrzyły ponad 1626 spraw, a ok 6,2 proc. z nich zaprezentowały do rozpatrzenia organom spółki.
W skład komitetów wchodzą właściwi obszarowo Członkowie Zarządu kierujący jednostkami oraz eksperci w danej dziedzinie (skład komitetu określany jest przez Zarząd w drodze uchwały powołującej dany komitet i przyjmującej jego regulamin):
Komitet Inwestycyjny – obszar zarządzania procesem inwestycyjnym w GK PSE. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar inwestycji;
Komitet Standaryzacyjny – obszar typizacji rozwiązań technicznych stosowanych w układach przesyłu i rozdziału mocy. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar standardów technicznych i technologicznych;
Komitet Bezpieczeństwa – obszar utrzymania i podwyższania w GK PSE bezpieczeństwa fizycznego, technicznego, osobowego oraz prawnego, a także zapewnienia ciągłości działania Operatora Infrastruktury Krytycznej (dalej: bezpieczeństwa), wymagających decyzji przekraczających uprawnienia kierujących jednostkami PSE, a niewymagających kolegialnych decyzji Zarządu. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar bezpieczeństwa;
Komitet Data Governance – obszar wypracowania oraz nadzoru nad zasadami zarządzania danymi. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar teleinformatyki;
Komitet Innowacji – obszar adekwatności oraz ciągłości realizacji projektów badawczych i rozwojowych. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar badań i rozwoju;
Komitet REMIT – obszar sprawowania nadzoru i koordynowania implementacji obowiązków wynikających z Rozporządzenia REMIT i aktów wykonawczych. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar przesyłu;
Komitet Wdrażania Kodeksów Sieci – obszar regularnego nadzoru i koordynacji działań PSE dotyczących implementacji praw i obowiązków wynikających z Kodeksów Sieci i Wytycznych. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar współpracy międzynarodowej;
Komitet Działalności Społecznej – obszar społecznej odpowiedzialności biznesu w GK PSE, a także prowadzonej działalności edukacyjnej, w szczególności skierowanej do lokalnych interesariuszy PSE. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar inwestycji;
Komitet Cyberbezpieczeństwa – obszar koordynacji w GK PSE bezpieczeństwa teleinformatycznego i cybernetycznego. Przewodniczącym komitetu jest Członek Zarządu nadzorujący obszar teleinformatyki;
Komitet ds. portfela projektów – obszar budowy i zarządzania optymalnym dla organizacji zbiorem inicjatyw i projektów dla zapewnienia maksymalnych korzyści biznesowych w ramach posiadanych zdolności realizacyjnych. Przewodniczącym komitetu jest Prezes Zarządu.
W spółce funkcjonują też dwa komitety powołane w ramach struktur konkretnych jednostek organizacyjnych: Komitet Departamentu Zarządzania Systemem oraz Komitet Departamentu Teleinformatyki. Przewodniczącymi tych komitetów są właściwi Dyrektorzy Zarządzający. Oba komitety zostały powołane do koordynowania i nadzoru prac oraz kreowania polityki i skutecznej integracji działalności projektowej z operacyjną we właściwych merytorycznie obszarach.
Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją we wszystkich czynnościach sądowych i pozasądowych. Podejmuje większość decyzji w sprawach wyższej rangi przekraczających zakres zwykłych czynności. Część takich decyzji wymaga pozytywnej opinii lub zgody RN, a część także zatwierdzenia przez WZ.
W ramach nadzoru RN przedstawiane są cyklicznie informacje z najważniejszych obszarów działalności spółki, w tym aspektu ekonomicznego, wpływu społecznego i środowiskowego, np. informacje o kluczowych zdarzeniach w spółce, najistotniejszych zadaniach inwestycyjnych, o realizacji celów zarządczych oraz o realizacji Strategii. Rada nadzorcza analizuje materiały i w razie potrzeby prosi o dodatkowe wyjaśnienia. RN w realizacji zadań wspierają komitety.
Strategia spółki jako kluczowy dokument jest, po pozytywnym zaopiniowaniu przez RN, zatwierdzana przez WZ. Zarząd przyjmując Strategię do roku 2030 sformułował wyzwania mające realny wpływ na środowisko i działania na rzecz klimatu, gospodarkę i rynek, otoczenie społeczne i pracowników, np.:
- koszt transformacji – kluczem do prawidłowego udziału w transformacji jest sprawiedliwe alokowanie kosztów do poszczególnych użytkowników europejskiego systemu elektroenergetycznego,
- neutralność klimatyczna – planowanie i prowadzenie rozwoju sieci przesyłowej musi uwzględniać wielowymiarowe i multidyscyplinarne otoczenie wpływające na funkcjonowanie KSE,
- akceptacja społeczna – PSE dbające o zrównoważony rozwój oraz poszanowanie społecznych interesów dbają o uregulowanie stanów prawnych nieruchomości pod własną infrastrukturą,
- zmiana pokoleniowa – stworzenie oferty spełniającej oczekiwania pracowników i jednocześnie zabezpieczającej potrzeby pracodawcy, np. w zakresie:
- zarządzania zespołami wielopokoleniowymi – polityka zarządzania różnorodnością powinna uwzględniać coraz bardziej zróżnicowane, także wiekowo, zespoły pracowników,
- nowych technologii – uelastyczniających otoczenie zawodowe, oferujących pracownikom większe poczucie swobody przy jednoczesnym wzroście efektywności i zapewnieniu komunikacji wolnej od tradycyjnych ograniczeń związanych z czasem i lokalizacją,
- work-life balance – praca powinna umożliwiać godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym, co może odbywać się na przykład poprzez zapewnienie elastycznego czasu pracy lub pracę zdalną.
Zoperacjonalizowaniu tych wyzwań służą wytyczenie konkretnych celów, zapewnienie odpowiednich zdolności biznesowych oraz wskazanie w jaki sposób realizacja celów będzie mierzona i oceniana.
Szczególną rolę w tym obszarze pełni powołany w ubiegłym roku Komitet RN do spraw Strategii. Członkowie komitetu spotykają się przynajmniej raz na kwartał, by omawiać i analizować kwestie związane ze Strategią PSE. Komitet:
- monitoruje realizację zdolności biznesowych i kierunków działań spółki,
- przegląda plany oraz koncepcje strategiczne,
- przekazuje RN opinie, wnioski i rekomendacje w sprawach związanych z realizacją obecnej Strategii oraz projektem nowej.
Dbałość o zrównoważony rozwój wpisuje się w obszary działania wielu jednostek w spółce i determinuje kształt większości procesów w niej zachodzących. Za realizację celów zrównoważonego rozwoju ostatecznie odpowiada Zarząd. To on:
- powołuje struktury i funkcje w obszarze zarządzania wpływem, wyznacza ich zadania i uprawnienia,
- przyjmuje wyniki prac, sprawozdania i raporty.
Funkcje i organy powołane przez Zarząd w obszarze zarządzania wpływem:
Pełnomocnik ds. zrównoważonego rozwoju odpowiedzialny za kompleksowe wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju w całej organizacji, za bieżący nadzór nad wdrażaniem projektów, zadań i działań objętych zrównoważonym rozwojem oraz ich raportowanie.
Do obowiązków Pełnomocnika ds. ZR w szczególności należą:
- współudział w opracowaniu i aktualizacji kluczowych dokumentów zrównoważonego rozwoju;
- analizowanie projektów strategicznych pod kątem ich wpisywania do programów zrównoważonego rozwoju i alternatywnych rozwiązań;
- kontrolowanie zakresu i jakości prac wykonywanych przez zespoły wdrożeniowe;
- raportowanie postępów prac projektowych do dyrektorów JO;
- koordynacja/nadzór procesu wdrożenia i realizacji zrównoważonego rozwoju (jego kluczowych dokumentów);
- nadzór procesu raportowania działań społecznie odpowiedzialnych.
Komitet ds. działalności społecznej jest powoływany przez Zarząd, a jego zadania określa regulamin. Zgodnie z tym dokumentem, komitet realizuje działalność z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i edukacji na terenach prowadzonej działalności biznesowej spółki w 3 strategicznych obszarach:
- inwestycyjnym – wspierającym realizowane przez PSE projekty inwestycyjne, w celu zwiększenia ich społecznej akceptacji,
- eksploatacyjnym – wzmacniającym akceptację dla działalności PSE w sąsiedztwie eksploatowanej infrastruktury sieciowej,
- zacieśniającym współpracę dobrosąsiedzką, budującym pozytywne, trwałe relacje i rozpoznawalność spółki wśród lokalnych interesariuszy, tj. mieszkańców, władz samorządowych, ich jednostek budżetowych oraz organizacji pozarządowych, w tym organizacji pożytku publicznego.
Komitet jest organem opiniująco-doradczo-decyzyjnym powołanym w celu wspomagania działań Zarządu w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu i edukacji. Działania te obejmują szczególnie:
- podejmowanie współpracy sponsoringowej z podmiotami zewnętrznymi, tj. w szczególności z: organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność o charakterze społecznym i charytatywnym, samorządami i ich jednostkami budżetowymi, placówkami ochrony zdrowia, służbami ratowniczo-gaśniczymi (i innymi służącymi szeroko rozumianemu bezpieczeństwu i poprawie warunków funkcjonowania infrastruktury społecznej) oraz uzyskiwanie w zamian za udzielone wsparcie rzeczowe lub finansowe ustalonych świadczeń sponsoringowych, które wpłyną na budowę pozytywnego wizerunku PSE wśród lokalnych grup interesariuszy,
- przyznawanie podmiotom wsparcia w postaci darowizn rzeczowych i finansowych,
- inicjowanie i nadzór nad akcjami edukacyjnymi wśród mieszkańców z terenów działalności PSE – odbiorców inwestycji oraz eksploatowanej infrastruktury elektroenergetycznej (w szczególności mieszkańców, władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych) – w zakresie zadań, roli, misji i celów PSE jako krajowego operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego.
Komitet opracowuje dokument zwany „Planem operacyjno-finansowym” zawierający opis i kierunki działalności komitetu na dany rok kalendarzowy. Plan operacyjno-finansowy komitetu oraz jego aktualizacja są zatwierdzane przez Zarząd w drodze uchwały.
Raporty z działalności komitetu są przygotowywane dla Zarządu nie rzadziej niż co 6 miesięcy i zawierają analizę celowości. Rada Nadzorcza otrzymuje co 2 miesiące sprawozdania z działalności komitetu, niepodlegające obowiązkowi ich opiniowania przez Radę. W 2023 roku Komitet zajmował się 1015 sprawami, w tym projektami społecznymi w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie”.
Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Środowiskowego oraz Bezpieczeństwem i Higieną Pracy - pełniący z upoważnienia Zarządu nadzór nad funkcjonowaniem systemów zarządzania ISO 14001 oraz ISO 45001, który odpowiada w szczególności za:
- przygotowanie propozycji celów i zadań zintegrowanego systemu,
- przygotowanie propozycji wykazu aspektów środowiskowych,
- nadzór nad realizacją zatwierdzonych celów i zadań,
- nadzór nad monitorowaniem środowiskowym i BHP realizowanym przez kierujących jednostkami,
- zarządzanie realizacją audytów wewnętrznych zintegrowanego systemu,
- nadzór nad prowadzeniem przez jednostki okresowych ocen zgodności z przepisami prawnymi i innymi wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz BHP,
- przygotowanie przeglądu zarządzania,
- informowanie Członków Zarządu o funkcjonowaniu systemu, w tym o realizacji celów i zadań oraz wynikach monitorowania środowiskowego.
Realizacja celów dotyczących systemu odbywa się poprzez działania wynikające z przyjętych w spółce dokumentów normatywnych, m.in. szczegółowych regulaminów organizacyjnych jednostek, procedur, instrukcji i zarządzeń. Jest monitorowana przez pełnomocnika i oceniana przez Zarząd w ramach przeglądu zarządzania przynajmniej raz w roku.
W obszarze ZSZ szczególną rolę odgrywa Prezes Zarządu, który nadzoruje pełnomocnika i zatwierdza:
- wykaz aspektów środowiskowych,
- cele i zadania systemu,
- harmonogramy sprawdzeń środowiskowych oraz kontroli BHP,
- ustalenia z przeprowadzonych przeglądów zarządzania.
Pozostali członkowie odpowiadają, w swoim obszarze nadzoru, za motywowanie pracowników i współpracowników do działań na rzecz systemu.
Pełnomocnik ds. compliance jest niezależnym i samodzielnym stanowiskiem, podlegającym bezpośrednio Prezesowi Zarządu. Odpowiada za realizację Polityki compliance w PSE. Do kluczowych działań, które podejmuje należy w szczególności troska o:
- spełnianie wymagań, które PSE musi spełniać obowiązkowo oraz tych które postanowiły spełniać dobrowolnie, wynikających z: przepisów prawa powszechnie obowiązującego, regulacji wewnętrznych i zasad etyki PSE;
- przestrzeganie zasad konkurencji i prawa antymonopolowego. Zadaniem compliance jest wdrożenie mechanizmów uniemożliwiających nadużywanie przez PSE pozycji monopolisty poprzez np. dyskryminacyjne traktowanie kontrahentów, narzucanie kontrahentom uciążliwych warunków umów lub utrudnianie odbiorcom dochodzenia swoich praw;
- transparentne relacje z kontrahentami. Przejrzysty tryb postępowania zapewniają stosowne regulacje wewnętrzne, m.in.: z zakresu udzielania zamówień, przyłączania do sieci przesyłowej oraz zawierania umów. Istotną rolę w PSE odgrywa Kodeks postępowania dla partnerów biznesowych PSE. Dokument ten jest zbiorem podstawowych zasad, którymi w swojej działalności gospodarczej kierują się PSE i których przestrzegania nasza organizacja oczekuje od partnerów biznesowych;
- stosowanie zasad etyki. PSE prowadzą działalność w obszarze przesyłu energii elektrycznej oraz realizują zadania OSP w oparciu o zasady odpowiedzialności, bezpieczeństwa, współpracy, profesjonalizmu, transparentności oraz szacunku do interesariuszy zewnętrznych i pracowników (wskazane w Kodeksie etyki PSE i stosownych regulacjach wewnętrznych z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi);
- przeciwdziałanie mobbingowi, dyskryminacji i łamaniu praw pracowniczych. W PSE szanujemy się wzajemnie oraz dbamy o przyjazne warunki pracy dla każdego z nas. Każdy pracownik jest osobiście odpowiedzialny za stosowanie zasad etycznych wynikających z Kodeksu etyki PSE i Polityki personalnej PSE, a także innych regulacji wewnętrznych. Pracowników naszej organizacji powinny cechować: wzajemna pomoc, akceptacja odmiennych poglądów i przekonań, formułowanie krytyki wyłącznie konstruktywnej i opartej na faktach, a także wzajemny szacunek w zespole i w całej organizacji.
Pełnomocnik ds. antykorupcji pełni z upoważnienia Zarządu nadzór nad funkcjonowaniem systemu antykorupcji. Odpowiada w szczególności za:
- realizację Polityki antykorupcyjnej w spółce,
- identyfikację, analizę i ocenę ryzyka występowania korupcji,
- ocenę efektywności mechanizmów ograniczających przyczyny i skutki korupcji,
- szkolenia pracowników w celu eliminowania zagrożeń korupcyjnych,
- podnoszenie świadomości pracowników i współpracę z pracownikami w zakresie zagrożeń korupcyjnych,
- zapewnienie każdej osobie, która działa w dobrej wierze, możliwości przekazania informacji o zagrożeniu korupcyjnym w sposób gwarantujący anonimowość,
- zarządzanie ryzykiem pomówień o korupcję.
Formą wyrażenia poparcia jedynego wspólnika spółki dla działalności Zarządu jest absolutorium. Stanowi ono potwierdzenie, że Zarząd działa zgodnie z prawem i interesem spółki. Absolutorium jest udzielane po zakończeniu roku obrotowego, osobno dla każdego z członków Zarządu. W 2023 r. sposób sprawowania funkcji przez członków Zarządu oraz i podejmowane działania zostały zaakceptowane przez WZ. Absolutorium otrzymali wszyscy członkowie Zarządu PSE.
Zasady wynagradzania określone zostały w ZUZP PSE wynegocjowanym pomiędzy pracodawcą a stroną związkową. Podwyżki wynagrodzeń zasadniczych realizowane są w oparciu o analizę danych rynkowych i wymagają każdorazowej akceptacji Zarządu.
Stałe i zmienne wynagrodzenie, w tym wynagrodzenie oparte na wynikach
Zarząd
O wysokości wynagrodzeń członków Zarządu, a także członków RN decyduje kilka czynników. WZ, jako właściciel, ustalając wynagrodzenia, podlega reżimowi prawnemu określonemu obecnie ustawą z 9.06.2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Zgodnie z zapisami ustawy WZ powinno dążyć do określenia zasad dotyczących wynagrodzenia członków Zarządu i RN. Zasady te obowiązują z mocy uchwały WZ spółki. W odniesieniu do Zarządu uchwała rozróżnia dwa rodzaje wynagrodzenia; maksymalne wynagrodzenie stałe wypłacane co miesiąc oraz wynagrodzenie zmienne, zależne od stopnia realizacji celów zarządczych. Cele zarządcze ustalane są corocznie i dotyczą różnych obszarów działalności spółki, w tym także zarządzania wpływem na gospodarkę, środowisko i ludzi. Proces weryfikacji osiągnięcia konkretnych celów przebiega kaskadowo. Zarząd przygotowuje raport z realizacji celów po dokonaniu oceny działań spółki na podstawie publicznie dostępnych sprawozdań i otrzymaniu absolutorium dla członków od WZ. Następnie raport jest weryfikowany przez RN. Rada weryfikuje spełnienie warunków przyznania wynagrodzenia zmiennego i określa należną kwotę, a następnie WZ zatwierdza i przyznaje wynagrodzenie.
Kadra zarządzająca wyższego szczebla
Stałe wynagrodzenie określane jest w wysokości zgodnej z taryfikatorem zawartym w ZUZP PSE oraz określane w oparciu o analizę wynagrodzeń rynkowych. Premie półroczne przyznawane są w oparciu o ocenę realizacji celów i zadań zgodnie z zapisami określonymi w umowach o pracę. Dodatkowo kadra zarządzająca otrzymuje m.in. dofinansowanie kosztów energii, dofinansowanie kart przedpłaconych w związku z Dniem Energetyka i świętami Bożego Narodzenia, dofinansowanie posiłków, dofinansowanie opieki medycznej.
Odprawy
Zarząd - odprawa w przypadku rozwiązania umowy, należna jest w przypadku rozwiązania umowy z przyczyn innych niż: istotne naruszenie obowiązków wynikających z umowy, rezygnacja Zarządzającego, uprzednie lub jednoczesne z odwołaniem z Zarządu powołanie Zarządzającego do organu zarządzającego którejkolwiek spółki należącej do Grupy PSE. Zarządzającemu przysługuje odprawa w wysokości trzykrotności wynagrodzenia stałego, pod warunkiem pełnienia funkcji w Zarządzie spółki co najmniej przez 12 miesięcy przed dniem rozwiązania umowy.
Kadra zarządzająca wyższego szczebla - odprawa emerytalna w wysokości określonej w ZUZP, w wysokości uzależnionej od stażu pracy - w przypadku rozwiązania stosunku pracy w terminie, w którym pracownik spełnił warunki uprawniające do przejścia na emeryturę, bądź zgodnie z KP - jeśli przechodzi na emeryturę po tym terminie. Odprawy wynikające z rozwiązania stosunku pracy wypłacane są zgodnie z KP.
Świadczenia emerytalne
Kadra zarządzająca wyższego szczebla - możliwość przystąpienia do PPE po roku pracy, a w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w chwili przejścia na emeryturę, odprawa emerytalna w wysokości określonej w ZUZP, w wysokości uzależnionej od stażu pracy - w przypadku rozwiązania stosunku pracy w terminie, w którym pracownik spełnił warunki uprawniające do przejścia na emeryturę, bądź zgodnie z KP - jeśli przechodzi na emeryturę po tym terminie oraz rekompensata z tytułu utraty dofinansowania kosztów energii.
Stosunek całkowitego rocznego wynagrodzenia za rok 2023 dla najlepiej opłacanej osoby w organizacji do mediany rocznych całkowitych wynagrodzeń dla wszystkich pracowników (z wyłączeniem najlepiej opłacanej osoby) wynosi 8,70 z uwzględnieniem pracowników zatrudnionych na umowę o pracę wraz z Zarządem zatrudnionym w ramach kontraktu.
Stosunek całkowitego rocznego wynagrodzenia za rok 2023 dla najlepiej opłacanej osoby w organizacji do mediany rocznych całkowitych wynagrodzeń dla wszystkich pracowników (z wyłączeniem najlepiej opłacanej osoby) wynosi 4,44 z uwzględnieniem pracowników zatrudnionych na umowę o pracę (z wyłączeniem Zarządu zatrudnionego w ramach kontraktu).
Stosunek procentowego wzrostu całkowitego rocznego wynagrodzenia za rok 2023 dla najlepiej opłacanej osoby w organizacji do mediany procentowego wzrostu rocznych całkowitych wynagrodzeń dla wszystkich pracowników (z wyłączeniem najlepiej opłacanej osoby) wynosi 1,13 z uwzględnieniem pracowników zatrudnionych na umowę o pracę wraz z Zarządem zatrudnionym w ramach kontraktu.
Stosunek procentowego wzrostu całkowitego rocznego wynagrodzenia za rok 2023 dla najlepiej opłacanej osoby w organizacji do mediany procentowego wzrostu rocznych całkowitych wynagrodzeń dla wszystkich pracowników (z wyłączeniem najlepiej opłacanej osoby) wynosi 0,69 z uwzględnieniem pracowników zatrudnionych na umowę o pracę (z wyłączeniem Zarządu zatrudnionego w ramach kontraktu).
W wyliczeniach uwzględniono łączny przychód pracowników w 2 opcjach, uwzględniającej Zarząd i nieuwzględniającej Zarządu.
Mając na uwadze wymagania prawne stawiane OSP, odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa, nakładając na to cele zrównoważonego rozwoju oraz wdrożenie dyrektywy unijnej dotyczącej raportowania niefinansowego, przyjęliśmy na siebie szereg zobowiązań.
Obok Strategii biznesowej na mapę regulacyjną spółki składają się polityki, zasady i liczne dokumenty operacyjne: procedury, instrukcje i regulaminy.
Zarząd wyraża deklaracje dotyczące zamierzeń i kierunków działań spółki w dokumentach zwanych „politykami”. Część z nich jest integralną częścią certyfikowanych systemów zarządzania wdrożonych w spółce. Deklaracje ogłoszone w politykach stanowią jednocześnie obietnicę zapewnienia odpowiednich zasobów i środków oraz doskonalenia procesów zmierzających do realizacji przyjętych zobowiązań.
Najważniejsze regulacje operacyjne PSE oraz główne obszary ESG:
Z naszych regulacji wynikają zobowiązania do m.in.:
- utrzymania właściwego poziomu bezpieczeństwa energetycznego w sposób odpowiedzialny wobec społeczeństwa i środowiska,
- pozyskania dla inwestycji przychylności otoczenia, tak aby prace mogły być realizowane przy akceptacji społeczności lokalnych,
- zapewnienia pracownikom możliwości rozwoju zawodowego oraz budowania kultury korporacyjnej w oparciu o przyjęte wartości,
- monitorowania środowiska pracy w aspekcie bezpieczeństwa pracy oraz troski o środowisko naturalne,
- rozwoju i modernizacji infrastruktury sieciowej w sposób zapewniający bezpieczeństwo wykonywania prac oraz poszanowanie krajobrazu, terenów chronionych i obszarów o szczególnych wartościach przyrodniczych,
- przestrzegania przez pracowników zasad etyki i obowiązujących przepisów,
- poszanowania dobrych obyczajów i praktyk przyjętych w społecznościach,
- dążenia do zbudowania partnerskich relacji ze społecznościami lokalnymi.
W realizacji przyjętych zobowiązań Zarząd jest wspierany przez komitety, pełnomocników obszarowych oraz komisje.
Struktura własnościowa spółki
Grupa Kapitałowa PSE powstała dla realizacji zadań wynikających z Programu dla elektroenergetyki przyjętego przez Radę Ministrów 28 marca 2006 roku. Program ten zakładał wyposażenie operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego w majątek przesyłowy oraz w narzędzia utrzymania, eksploatacji i rozbudowy tego majątku w postaci wyspecjalizowanych spółek. Obecnie w skład Grupy Kapitałowej PSE wchodzą PSE S.A. oraz dwie spółki zależne: PSE Inwestycje S.A. i PSE Innowacje Sp. z o.o., w których kapitale zakładowym PSE S.A. posiadają 100 proc. udziału.
PSE są również powiązane kapitałowo z dwiema jednostkami z udziałem kapitału zagranicznego: Joint Allocation Office S.A. oraz TSCNET Services GmbH.
PSE Inwestycje
W związku ze zmianami organizacyjnymi w strukturze PSE S.A., NWZ PSE Inwestycje S.A. podjęło 8 października 2018 r. uchwałę o zawieszeniu wykonywania przez spółkę działalności gospodarczej. Zawieszenie wykonywania działalności przez PSE Inwestycje S.A. obowiązywało do 24 września 2023 roku. Od 25 września 2023 r. na mocy uchwały NWZ spółka wznowiła prowadzenie działalności gospodarczej. Określono jej nowy główny cel biznesowy; posiadanie zdolności wykonawczych i wykonywanie wybranych wyspecjalizowanych zakresów zadań na rzecz PSE S.A., w szczególności w zakresie montażu obwodów wtórnych i pierwotnych, prac rozruchowych i prac eksploatacyjnych. Do końca 2023 r. prowadzono działania przygotowawcze mające na celu realizację zadań biznesowych.
W wyniku przeprowadzonych prac dokonano także analiz otoczenia rynkowego i ustalono, że realizacja celu biznesowego określonego ww. uchwałą NWZ PSE Inwestycje S.A. obarczona jest szeregiem ryzyk, których zmaterializowanie się może doprowadzić do niepowodzenia planowanego przedsięwzięcia oraz wywołać niekorzystne skutki natury finansowej, organizacyjnej oraz wizerunkowej zarówno dla PSE Inwestycje S.A., jak i dla Właściciela, tj. PSE S.A. W związku z powyższym w maju 2024 r. NWZ PSE Inwestycje S.A. ponownie podjęło decyzję o zawieszeniu wykonywania działalności przez spółkę.
PSE Innowacje
Spółka świadczy usługi doradcze w zakresie: analiz, badań, nowych technologii oraz rozwiązań informatycznych w sektorze elektroenergetycznym. W ramach powyższego realizuje następujące zadania na rzecz PSE S.A.:
-
budowa nowych systemów informatycznych,
-
rozwój i modernizacja istniejących systemów informatycznych,
-
prowadzenie prac badawczo-rozwojowych,
-
prowadzenie bieżących analiz i badań, w tym analiz techniczno-ekonomicznych na potrzeby planowania rozwoju,
-
organizacji szkoleń służb ruchowych OSP.
JAO
Joint Allocation Office S.A. z siedzibą w Luksemburgu jest spółką usługową obsługującą europejską platformę handlową (e-CAT) dla transgranicznych zdolności przesyłowych. JAO jest własnością 25 OSP z 22 krajów. W imieniu operatorów przeprowadza aukcje długo- i krótkoterminowych uprawnień do zdolności przesyłowych na wszystkich granicach wewnętrznych UE oraz rezerwowej alokacji zdolności przesyłowych dla rynku dnia następnego. Obsługuje również proces rozliczania przychodów z ograniczeń (tzw. Congestion Income) z rynku dnia następnego dla granic z Niemcami, Czechami, Słowacją oraz Szwecją, jak również świadczy usługę fakturowania dla międzyoperatorskich procesów: FSKar, IGCC i prowadzi proces rozliczeń platform wymiany energii bilansującej. JAO prowadzi też aukcje dobowe dla granic UA z Polską, Słowacją i Węgrami. PSE S.A. posiadają 4 proc. udziałów w spółce JAO.
TSCNET
Od 1 lipca 2022 roku TSCNET Services GmbH z siedzibą w Monachium (Niemcy) pełni funkcję Regionalnego Centrum Koordynacyjnego. Spółka jest własnością 16 OSP z 12 krajów. Świadczy dla OSP usługi utrzymania bezpieczeństwa operacyjnego systemu elektroenergetycznego, w tym m.in. skoordynowanego wyznaczania zdolności przesyłowych, przygotowywania analiz bezpieczeństwa, tworzenia wspólnych modeli sieci oraz opracowywania prognoz wystarczalności systemu na poziomie regionalnym. PSE S.A. posiadają 6,25 proc. udziałów w spółce TSCNET.